zpět na novinky

Česká pobočka Greenpeace bojuje proti jednorázovým plastům

Česká pobočka Greenpeace bojuje proti jednorázovým plastům

Dne 3. července byl Mezinárodní den bez plastových tašek, a česká pobočka Greenpeace se proto přidává k celoevropské iniciativě žádající změnu podmínek pro nakládání s odpady, a to především s těmi plastovými. V rámci kampaně spouští Greenpeace petici za konec jednorázových plastů v Evropě a zároveň buduje silné protiplastové hnutí.

Na stránkách www.plastjepast.cz naleznou lidé kromě elektronické výzvy určené evropským ministrům i tipy, jak se zbavit plastů v domácnosti, či odpovědi na nejrůznější otázky týkající se plastového znečištění.

Recyklace plastů fatálně selhává. Nemůžeme spoléhat, že když třídíme, problém se tím vyřeší. Nejdříve musíme úplně zamezit vzniku zbytečného odpadu, případně vyrábět obaly, které se dají používat opakovaně. Až poté, co vyčerpáme tyto možnosti, přichází na řadu recyklace,“ říká Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR.

Vliv Evropy je nejvíce vidět na Středozemním moři. Podle výzkumu Greenpeace Španělsko, který byl zveřejněn 8. června na Mezinárodní den oceánů, připadá 96 % zkoumaného plovoucího odpadu na plasty.  

Loď Greenpeace jménem Rainbow Warrior právě v těchto dnech brázdí vody Středozemního moře a zkoumá situaci v různých částech Středozemního moře.

Během této cesty se Rainbow Warrior zastavuje ve větších přístavních městech, kde se bude expertní tým potkávat s politiky a veřejností. Cílem je zvýšit povědomí o množství v plastového odpadu ve Středozemním moři.

Globální produkce plastových výrobků se v posledních letech dramaticky zvýšila. Největší podíl celosvětové poptávky po plastech tvoří obalové materiály (v Evropě je to 39,9 %), z nichž většina je jen na jedno použití, tedy například různé příbory, kelímky či sáčky. Odhaduje se, že plasty již nyní tvoří 60 až 80 % procent všech odpadků v mořích a oceánech, přičemž toto číslo stále stoupá.

Zdroj: EnviWeb