zpět na novinky

Česká vlnitá lepenka oslavila devadesátiny

Česká vlnitá lepenka oslavila devadesátiny

Víte, že vlnitá lepenka se u nás vyrábí již více než 90 let? Za jejími počátky stojí úspěšný český podnikatel v oblasti výroby papíru Karel Hlavatý.

Vše začalo na návštěvě mezinárodní průmyslové výstavy v Drážďanech, kde zaujala tohoto podnikatele novinka, která ho inspirovala k zásadní inovaci dosavadního výrobního programu. Jednalo se o vlnitou lepenku – papírový materiál přírodního původu skládající se z vlnité vrstvy a jedné nebo více hladkých vrstev papíru.

Vlnitý papír byl patentován v Anglii již v roce 1856. Jako přepravní materiál k balení lahví se začal používat o 15 let později v USA. A konečně první stroj na výrobu většího množství vlnité lepenky byl sestaven v roce 1874 a brzy poté byl vylepšen tak, že začal vyrábět 3vrstvou lepenku.

Ale zpět do Čech. Výroba vlnité lepenky české provenience byla zahájena v roce 1927 v Královských Vinohradech v Praze. Technologický postup spočíval ve změkčení papíru pomocí vysokotlaké páry, po kterém byl papír zformován do varhánků a následně vysušen. Z lepenky se vyráběly například pevné krabice, uzpůsobené tak, aby odolaly vibracím, vlhkosti, kompresi atp. během železniční přepravy, ale také vyhovovaly požadavkům obchodníků a spotřebitelů.

Další moderní provozovna vyrostla například v pražské Hostivaři, která po znárodnění v roce 1948 spadala pod národní podnik Západočeské papírny.

Zdroj: Třípól