zpět na novinky

Japonci objevili „plastožravou“ bakterii

Japonci objevili „plastožravou“ bakterii

Japonští badatelé konečně objevili dlouho hledanou bakterii, která je schopná pojídat plast, tvořící základ valné většiny vyrobených plastových lahví. Průlomový objev publikoval časopis Science.

Pokud se biotechnologům povede tyto šikovné bakterie vhodným způsobem využít, tak by mohly významně pomoci se zpracováním více než 50 milionů tun tohoto plastového odpadu, které na Zemi každoročně vyrobíme. Klíčovým plastem, o který v tomto případě jde, je polyester polyethylentereftalát, známý jako PET.

Jako materiál je PET mezi výrobci oblíbený, protože je lehký, bezbarvý a také pevný a odolný. V jeho odolnosti se ale také skrývá zásadní problém. PET totiž vzdoruje biodegradaci a vytváří tudíž velmi trvanlivý a nepříjemný odpad. Vědci v předešlých studiích nalezli pár druhů hub, které jsou schopné rozkládat PET, ale až doposud nikdo neobjevil bakterii, která by si s PET poradila.

Japonci z Kyoto Institute of Technology a Keio University se rozhodli po takovém mikroorganismu důkladně pátrat. Sesbírali celkem 250 vzorků z různých prostředí kontaminovaných PET, včetně sedimentu, půdy a odpadní vody ze zařízení pro recyklaci plastových lahví.

V těchto vzorcích si vytipovali slibné bakterie a zjišťovali, jestli doopravdy dovedou rozkládat PET a využívat ho jako substrát ke svému růstu. Zjistili, že biodegradaci PET dělá betaproteobakterie Ideonella sakaiensis, kterou objevili u zařízení pro recyklaci plastových lahví. Zjistili, že k rozkládání PET používá dva enzymy. Ideonela se nejprve přichytí k PET a vypustí první enzym, který rozloží PET na meziprodukt. Dotyčný meziprodukt si ideonela vezme do buňky a rozloží ho ještě víc druhým enzymem, přičemž bakterie získá potřebný uhlík a energii k růstu.

 
Zdroj: Stanislav Mihulka, Gate2Biotech