zpět na novinky

Jídlo balené v mléce

Jídlo balené v mléce

Ve Spojených státech přišli s unikátní metodou, jak potraviny i přírodu ochránit. Šunka, sýr nebo maso by se balily místo do plastu do obalů vyrobených z mléčného proteinu.

Vědci z amerického ministerstva zemědělství by v budoucnosti chtěli využít mléčný protein, takzvaný kazein, na výrobu materiálu velmi obdobného plastu. Mléčná výroba by nahradila plastové obaly, které zatěžují životní prostředí. Z mléčného proteinu dokážou odborníci vyrobit obal, který je jednak poživatelný a zároveň potraviny lépe ochrání. „Všechno se balí do co nejmenších obalů. To je sice možná pohodlné jako svačina do školy, ale generuje to velké množství odpadu,“ vysvětlila agentuře Bloomberg Laetitia Bonnailliová, která se na vývoji podílí. Stravitelné obaly by podle ní problém vyřešily.

Podle některých tvrzení navíc plastové fólie uvolňují do potravin škodlivé látky, které následně přispívají k rychlé kazivosti jídla. Naproti tomu kazeinový film až 500krát lépe zabrání proniknutí vzduchu do potraviny, kvůli kterému se pokrmy nejčastěji kazí.

Kazein – bílkovina tvořená vodou a kazeinovým práškem, která se získává přebytkem z mléka – je také účinnější než doposud vyráběné jedlé fólie ze škrobu a dokáže ochránit i potraviny citlivé na světlo. Výroba nového typu obalu se kromě mléčného proteinu neobejde ještě bez dvou stěžejních přísad, a sice glycerolu a citrusového pektinu. Díky glycerolu bude fólie jemnější, pektin se pro změnu postará o to, aby byla struktura obalu odolnější vůči vlhkosti a vysokým teplotám. Vědci se nicméně domnívají, že potrvá ještě řadu let, než se výroba mléčného obalu začne celosvětově používat.

Zdroj: Aktuálně.cz