zpět na novinky

Limitovaná edice v bílé barvě je označena za rasistickou

Limitovaná edice v bílé barvě je označena za rasistickou

Autoři známých ovocných žvýkacích bonbónů Skittles přišli s novou limitovanou edicí, která měla představovat podporu LGBT komunit. Čistě bílá barva obalu i bonbónů, které bývají jinak barevné, však vyvolala silnou kritiku ze strany uživatelů sociálních sítí, podle nichž se jedná o jednoznačný projev „bílé nadřazenosti“ a rasismu.

Limitovaná edice bonbónů měla být ukázkou podpory LGBT komunit, které se chystají na svůj každoroční pochod (Gay Pride), jenž je v mnoha zemích světa organizován za účelem oslavy kultury gayů, lesbiček, bisexuálů či transsexuálů. „Zažijte duhu, ochutnejte duhu. Všechny bonbóny jsou bílé u příležitosti oslavy Pochodu hrdosti. Užijte si tuto tajemnou směsici,“ píše se na obale limitované edice známých bonbónů.

Ale barva, která měla být oslavou rovnosti, nebyla podle mnohých kritiků dobře zvolená. Přitom bílé bonbóny nejsou v historii Skittles ničím novým. V loňském roce byly uvedeny na trh u příležitosti prohlášení měsíce června za měsíc „LGBT Pride“ dnes již bývalým prezidentem USA Barackem Obamou.

Podle vyjádření výrobců bonbónů Skittles si „jen jedna duha zaslouží být centrem pozornosti – ta vaše.“ Jenže některé levicové skupiny zpochybnily tuto podporu LGTB komunit, a naopak obvinily výrobce populárních bonbónů z odvrácení se od tématu útlaku černošských komunit.

Zdroj: Eurodeník