zpět na novinky

Palety EPAL se budou označovat i inkoustovým tiskem

Palety EPAL se budou označovat i inkoustovým tiskem

EPAL se rozhodl povolit označování palet EPAL také inkoustovým tiskem, avšak současný systém značení (vypalování) platí i nadále.

Od 1. srpna 2019 je povolen inkoustový tisk pro označování rohových a středových špalků palet EPAL a technologie je nově také zahrnuta do technických předpisů EPAL. Až dosud bylo značení na rohových blocích (EPAL v oválu) a na centrálních blocích (IPPC/ISPM 15 a EPAL ID číslo) prováděno výhradně prostřednictvím vypalování.

Jens Lübbersmeyer, vedoucí technického oddělení EPAL, uvádí: „Technologie inkoustového tisku na dřevo se v posledních letech neustále zlepšovala a kvalita tisku nyní splňuje požadavky EPAL na tisk paletových špalků jak dřevěných, tak i lisovaných. Se zavedením nových CP palet EPAL se však stalo nezbytné, aby označování palet mohlo být aplikováno i na špalky dřeva menších nebo různých velikostí. Nově schválený inkoustový tisk zajišťuje kvalitu označování, které odpovídá kvalitě vlastních palet EPAL a může být také použit pro označování inteligentních palet, které jsou nyní vyvíjené v laboratoři EPAL.“

„Schválení inkoustového tisku je pozitivním vyústěním projektu realizovaném s institutem Fraunhofer IML, který jsme v minulém roce odstartovali,“ doplňuje Christian Kühnhold, generální ředitel EPAL a dodává: „Inkoustový tisk může v budoucnu otevřít inovativní možnosti značení, což může pomoci dosáhnout požadavku uživatelů na jasné označování palet EPAL.

V první fázi se inkoustový tisk bude aplikovat pouze na vyrobené palety EPAL a jeho individuální schvalovací proces využití zahájí EPAL v srpnu 2019. Schválení inkoustového tisku i průběžné sledování kvality palet EPAL a jejich značení je součástí systému zabezpečování kvality EPAL.  Téměř každý držitel licence, kterých je více než 1 500 po celém světě, je kontrolován alespoň jednou za měsíc.