zpět na novinky

Tetra Pak používá ke sterilizaci obalů proud elektronů

Tetra Pak používá ke sterilizaci obalů proud elektronů

Společnost Tetra Pak představila nový plnicí stroj Tetra Pak E3 založený na technologii eBeam, která ke sterilizaci obalového materiálu využívá proud elektronů namísto peroxidu vodíku. Sterilizační technologie, kterou vyvinula společnost TetraPak ve spolupráci s firmou COMET, spočívá v soustředění řízeného svazku elektronů na povrch obalového materiálu při průchodu plnicím strojem, čímž se likvidují veškeré přítomné bakterie a mikroorganismy. Sterilizační jednotka viz obr.

Inovace snižuje provozní náklady a zvyšuje flexibilitu výroby. Ověřují ji největší světoví výrobci mléka, včetně slovenské společnosti Rajo.  V letech 2011 až 2014 vyrobila společnost Rajo na stroji vybaveném novým sterilizačním systémem 110 milionů kusů mléka.  Výrobky z této linky testovala specializovaná laboratoř a zkušební technik byl přítomen i během výroby obalového materiálu. „Vývoj našich produktů a technologií vychází z potřeb a požadavků našich zákazníků. Proto je zveme ke každé fázi vývoje a testování. Oceňujeme, že tuto moderní technologii ověřil náš strategický partner, mlékárna Rajo,“ říká obchodní ředitel společnosti Tetra Pak Pavel Němeček.

„Musíme neustále usilovat o inovace v řízení výrobních nákladů. Dnes můžeme říci, že nová technologie eBeam může být řešením pro budoucí zlepšení. Tento inovativní systém nabízí jednoznačnou úsporu nákladů na peroxid vodíku. Ke sterilizaci 1 milionu obalů klasickým způsobem potřebujete 300 litrů peroxidu vodíku, takže úspora u nové metody je značná,“ říká Peter Novoroľnik, výrobní ředitel společnosti Rajo.

Využití technologie eBeam odstraňuje dlouhodobé fyzikální omezení rychlosti balení do nápojového kartonu vyplývající ze sterilizace peroxidem vodíku. Se systémem eBeam lze dosáhnout rychlosti až 40 000 jednotlivých kartonů za hodinu, což znamená 11 ks/sec. Testy na trhu ukázaly, že vyšší kapacita může výrobcům nápojů ušetřit až 20 % provozních nákladů.