zpět na novinky

Covid-19: kvalitní čárové kódy jako kritická podmínka bezdotykového nakupování

Covid-19: kvalitní čárové kódy jako kritická podmínka bezdotykového nakupování

Samoobslužné skenování zboží zkracuje čekání u pokladen a získalo si mnoho příznivců. Trendem jsou selfscanningové mobilní aplikace, které se v době protiinfekčních opatření staly ještě populárnějšími (zákazníci se nemusejí dotýkat zapůjčeného skeneru).

Bezchybné fungování samoobslužného nakupování je závislé na vysoké úrovni kvality čárových kódů označujících zboží. Obtížně dekódovatelný nebo dokonce nesnímatelný symbol pro zákazníka znamená nepříjemnou komplikaci. Místo úspory času se zdrží hledáním personálu prodejny. Anebo si vybere podobný produkt jiné značky.

Osvěta mezi výrobci i pravidelné kontroly kvality čárových kódů ze strany GS1 Czech Republic pomáhají situaci zlepšit. Přesto je na trhu stále asi 1 % kódů nesnímatelných. Zdá se to málo?

Ruční zadávání čísel GTIN u nefunkčních kódů si v každém hypermarketu vyžádá několik hodin denně. V přepočtu tak v každém obchodě pracuje minimálně jedna pokladna pouze pro manuální zadávání. GS1 Czech Republic doporučuje grafickým studiím, která navrhují obaly, aby se zúčastnila školení nebo webinářů „1D kódy Systému GS1“. Návrhy obalů je vhodné zaslat do GS1 Czech Republic k verifikaci (postačí PDF nebo sken obalu).