zpět na novinky

AB InBev vyvinul ultra lehkou pivní lahev

AB InBev vyvinul ultra lehkou pivní lahev

Pivovarnický koncern AB InBev připravil ke komerční výrobě, dle vlastních slov, nejlehčí pivní lahev s dlouhým krkem na světě. Její hmotnost činí místo 180 g pouhých 150 g.

Pivní gigant tvrdí, že pokud by nová lahev (vyvinutá v jeho Středisku pro výzkum a vývoj inovací a techniky GITEC v Lovani v Belgii) nahradila roční objem skleněných obalů pro značky AB InBev v Evropě, snížil by se ekvivalent emisí CO2 tak, jako by na silnice celý rok nevyjelo 62 000 aut.

Majitel značek Budweiser, Stella Artois, Corona, Beck’s , Leffe atp. uvádí, že v situaci, kdy obaly přispívají k uhlíkové stopě jeho produktů průměrně z 50 %, jsou podobné inovace důležitou součástí jeho cílů udržitelnosti. Mezi něž patří 25% snížení emisí CO2 v celém hodnotovém řetězci do roku 2025.

Frederik De Graaf, globální ředitel pro vývoj obalových technologií v AB InBev řekl, že nízká hmotnost lahví je pro výrobce piva mnoho let prioritou.

Novinka je výsledkem intenzivní spolupráce s externími partnery ve sklářském průmyslu, kteří se podělili o znalosti a spolupracovali na nových povlacích skla, nových povlacích sklářských forem a moderním zpracování, které přispělo k větší odolnosti materiálu.

Projektu se však nevyhnuly problémy. „Při snižování hmotnosti lahve jsme čelili „potížím se silami“, protože pivo je sycený nápoj a v důsledku expanze plynu může za určitých teplotních podmínek narůstat v obalu přetlak. Také jsme museli myslet na to, že při rychlosti našich plnicích linek trpí lahve silnými nárazy. K završení inovace nám nakonec pomohla kombinace nejmodernějších zařízení, kvalifikované obsluhy a zdokonaleného zpracování,“ vysvětlil Frederik De Graaf.