zpět na novinky

AČTO je proti zálohování. SOCR se obává finanční zátěže pro spotřebitele.

AČTO je proti zálohování. SOCR se obává finanční zátěže pro spotřebitele.

Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), která sdružuje například prodejny COOP a ESO MARKET, je stále proti zavedení zálohování PET lahví a plechovek. Systém zálohování považuje za drahé řešení. Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připomíná, že zálohování by nemělo znamenat nepřiměřenou finanční zátěž pro spotřebitele.

Na řízení systému by se měly podle SOCR podílet jak výrobci, tak obchodní řetězce. Obchody by proto měly mít padesátiprocentní podíl na řízení takzvaného operátora systému, který má zálohování spravovat.

Systém zálohování by podle Ministerstvo životního prostředí (MŽP) mohl začít fungovat v polovině roku 2025. Vzniknout by mělo kolem 11 000 sběrných míst. PET lahve a plechovky by bylo možné vracet kromě obchodů i na čerpacích stanicích nebo prostřednictvím internetových obchodů. Týkat by se měl obalů na nápoje o objemu 0,1 až tři litry. U alkoholických nápojů by měl platit u produktu do 15 % alkoholu v plastových lahvích a plechu. Cenu zálohy stanoví vyhláška, aktuálně se počítá se čtyřmi korunami.

MŽP počítá se zapojením obchodů už od 50 metrů čtverečních i čerpacích stanic od stejné velikosti. Dobrovolně se mohou zapojit menší prodejny a obce, ale i například stánky, školy nebo jednorázové akce. Předseda asociace AČTO Pavel Březina připomíná, že Češi třídit umí a dotřiďovat zase umí moderní třídicí linky, které už dnes reálně fungují na řadě míst v rámci České republiky.

Pro obchody to podle Pavla Březiny povede ke zvýšení administrativy, růstu nákladů a vzniku problémů s prostorem a hygienou.

SOCR připomněl, že například ve Franci se od zavádění zálohování upustilo. Vláda tak rozhodla na základě posouzení veřejného zájmu, zvážení nákladů a veřejných debatách. Stát by proto měl zvažovat různé varianty. „Aktivně sledujeme třeba Belgii, kde již testují zavedení digitálního systému zálohování,“ uvedl prezident svazu Tomáš Prouza.

Svaz si už dříve nechal zpracovat analýzu od Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), podle které by investiční náklady na zavedení systému mohly přesáhnou 5,2 miliard korun a roční provoz efektivně nastaveného systému bude stát 1,4 miliardy korun. Analýza ale počítala se zapojením obchodů od 200 metrů čtverečních.

Se zálohováním PET lahví a plechovek nesouhlasí také zástupci desítek obcí a měst. „V zemích, kde bylo zálohování PET lahví zavedeno, nemají tak dokonalý systém sběru separovaného odpadu jako my. PET ze žlutých popelnic je kvalitní a čistý. Vyzýváme proto vládu, aby byl zachován stávající systém sběru separovaného odpadu a nebyl zaváděn tento povinný zálohový sběr,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Otakar Štěpán Bačák.

Naopak po Kauflandu a Lidlu spustil svůj vlastní pilotní projekt zpětného sběru PET lahví a plechovek nedávno i obchodní řetězec Albert.