zpět na novinky

ALPLA slaví 30 let na českém trhu

ALPLA slaví 30 let na českém trhu

Před třiceti lety byl v České republice otevřen závod významného hráče v oblasti výroby plastových obalů rakouské společnosti ALPLA.

ALPLA Česká republika se zaměřuje na výrobu preforem, PET a HDPE lahví a víček především pro nápojový a kosmetický průmysl. Díky silnému zázemí v oblasti nejnovějších technologií je schopna neustále zlepšovat vlastnosti svých výrobků. Například snížení jejich hmotnosti o 30 %, využívání velkého objemu recyklovaného materiálu (rPET) ve výrobě a snižování barevnosti produktů (meziročně o 20 %) směrem k čirým nebo světle barevným variantám, které jsou lépe recyklovatelné.

„Vzhledem k našemu silnému výzkumu a vývoji, do kterého každoročně investujeme, zůstává ALPLA lídrem v oblasti inovací produktů i používaných technologií. A to nás jako firmu drží již 30 let na špičce v našem oboru,“ říká Jan Daňsa, country manager ALPLA ČR.

Podle evropské směrnice musí do roku 2025 každá PET lahev obsahovat alespoň 25 % rPETu, v roce 2030 to bude muset být ještě o pět procent víc. „Co se týká obsahu rPET, je v současné době možné vyrábět lahvi i se 100% rPET. V našem závodě v celkovém objemu výroby zpracováváme kolem 22 % rPETu. Příměs recyklovaného materiálu zatím ale není povinná a zákazníci poptávající obaly s rPET mohou být dnes cenově trochu v nevýhodě, protože rPET je dražší než původní PET. Pokud však bude muset mít každý ve svém portfoliu minimálně 25 až 30 procent rPETu, je to v pořádku,“ myslí si Jan Daňsa.

Jedním z klíčových kritérií, který musí udržitelný obal splňovat, aby bylo možné ho dobře recyklovat, je jeho výroba z jednoho materiálu. Z hlediska jeho dalšího možného použití je také nutné, aby měl čirou nebo světlou barvu a byl bez „rukávkové“ etikety. Všechna tato kritéria splňuje PET lahev pro pramenitou vodu Bonny, která vychází ze strategie „design for recycling“. Významným snížením hmotnosti lahve, aniž by se omezila její funkčnost, a menším množstvím spotřebovaného materiálu došlo při výrobě k poklesu CO2. Jedná se o vůbec první lahev tohoto typu v Česku. Obsahuje 25 % rPET a je opakovaně recyklovatelná. ALPLA za ní získala hned několik obalových ocenění.

 

Recyklace je pro výrobce zásadní a důležitou součástí firemní strategie. I proto se v říjnu stala jedním z partnerů iniciativy Zálohujme, která usiluje o podporu zálohového systému v České republice. „Používání recyklovaného materiálu má velmi pozitivní vliv na CO2. Používání rPET snižuje uhlíkovou stopu výrobků až o 90 % oproti původnímu PET materiálu. Zálohování pomůže zlepšit dostupnost materiálu na českém trhu a podpoří jeho recyklaci, tedy uzavření materiálové smyčky tzv. z lahve do lahve,“ dodává ke svému rozhodnutí Jan Daňsa.

Od podzimu loňského roku se ALPLA viditelně angažuje také v oblasti osvěty a vzdělávání. Je zakladatelem vzdělávací iniciativy Replastuj, která na základě odborných studií, analýz a rozhovorů s odborníky informuje o plastech a jejich významu pro současnou společnost, stejně jako apeluje na udržitelné nakládání s tímto materiálem, třídění a recyklaci.

„Nedávný průzkum veřejného mínění, který jsme realizovali, potvrdil, že osm z deseti respondentů považuje plasty za nejškodlivější materiál a reálnou hrozbu pro životní prostředí,“ říká Lucie Pavlásková, mluvčí iniciativy Replastuj a dodává: „Naším cílem je proto otevřít diskusi široké a odborné veřejnosti, zvýšit její povědomí o plastech a jejich významu v současném světě, v kontextu recyklace a cirkulární ekonomiky. Apelujeme na veřejnost, aby se chovala zodpovědně a racionálně a pochopila přínos plastů pro naši společnost.“