zpět na novinky

Aukční lahve Pilsner Urquell jsou symbolicky propojeny a vytváří jeden celek

Pro vytvoření letošních aukčních lahví oslovil Pilsner Urquell Michala Froňka spoluzakladatele designérského studia Olgoj Chorchoj. Ten se při návrhu aukčních lahví inspiroval hodnotami, které stály u zrodu plzeňského ležáku a jsou velmi aktuální i v této době.

Designér lahví letošního devátého ročníku se inspiroval vznikem piva Pilsner Urquell, kdy na jeho počátku stála dohoda a spolupráce plzeňských právovárečníků a které je společným dílem zkušeného sládka, ale i mistrů sladovnických, chmelařů, bednářů a zástupců dalších řemesel.

Ke spolupráci si autor přizval sklářské mistry a také brusiče ze světoznámé sklárny Moser. Na uměleckých zátkách lahví pracoval s manufakturou Bohematic zabývající se precizní malosériovou výrobou hodinek.

Jednotlivé lahve budou nakonec zabaleny do dřevěných pouzder, ručně vyrobených mistry bednáři plzeňského pivovaru.

Unikátní plochý brus, provedený mistry brusiči, umožňuje vzájemné designové propojení všech lahví do jednoho celku a je proto symbolem spojení individualit pro společnou věc. Deset unikátních lahví společně objímá jedenáctou, určenou pro Centrum Paraple.

Každá zátka je unikátní, na svém vrcholu zdobená rytinou zdůrazněnou speciální barvou, která i ve tmě zvýrazňuje spojení tradičního s moderním. Zároveň je prvkem, který od sebe jednotlivé lahve odlišuje.

Čirý křišťál, ze kterého jsou letošní lahve vyrobeny, dává dokonale vyniknout barvě piva. Práce s tímto ušlechtilým materiálem není jednoduchá, vyžaduje naprostou přesnost a řemeslnou zručnost.

Nápis Pilsner Urquell i jeho pečeť jsou, stejně jako upínací spona kovového mechanického uzávěru na lahvích, zlacené 24karátkovým zlatem. Odkazují ke zlatavé barvě první várky plzeňského ležáku, kterou v roce 1842 z českých surovin uvařil sládek Josef Groll. Promyšlená kombinace lesklého a matného zlata symbolizuje prémiovost, důraz na detail a dokonalost. Zlato je ale také symbolem bohatství a životodárné síly slunce. Letošní kolekce aukčních lahví tak ztělesňuje naději. Připomíná, že i když nebe občas zahalí bouřkové mraky, slunce nakonec přece jen vyjde. Třeba i díky pomoci ostatních.

V letošním roce bylo mimořádně vyrobeno jedenáct lahví, které jsou symbolicky propojeny, takže společně vytváří jeden celek. V něm má každá láhev svou roli. Jedenáctá je o něco větší, stojí uprostřed a je objímaná deseti lahvemi, určenými pro letošní aukci.

Jedenáctá lahev se stane symbolem podzimní sbírky veřejnosti na portále HitHit. Pokud se podaří nashromáždit potřebné prostředky v této sbírce, bude vybraná částka společně s jedenáctou lahví slavnostně předána Centru Paraple.

Do sbírky na serveru HitHit se může veřejnost zapojit symbolicky od 11. 11., kdy bude veřejná sbírka na Centrum Paraple spuštěna. Sbírka bude ukončena po 30 dnech.

ZROD AUKČNÍ LAHVE NA VLASTNÍ OČI: