zpět na novinky

Česká technologie Optimus na přeměnu plastového odpadu na olej míří do UK

Česká technologie Optimus na přeměnu plastového odpadu na olej míří do UK

Český startup POL OIL a jeden z finalistů soutěže Vodafone Nápad roku bude dodávat svou technologii Optimus na výrobu oleje z plastového odpadu do Velké Británie.

Jeho mezinárodní joint-venture společnost už obdržela povolení na provoz 4 zařízení v anglickém Norfolku. V časovém horizontu 4 let ale projekt počítá až se 70 zařízeními, která by denně přeměnila zhruba 70 tun plastového odpadu na 70 000 litrů oleje pro další využití v petrochemickém průmyslu.

Aktuálně se počítá s umístěním 4 jednotek Optimus do východoanglického Norfolku v první polovině příštího roku. Britské úřady je pak budou měsíc kontrolovat kvůli emisním normám, po jejichž splnění bude vydáno povolení na provoz dalších 25 jednotek. Podle dodavatele by neměly být emisní normy problém: „Environmentální Agentura potvrdí již dříve dodané emisní testy naší technologie realizované u nás v Česku,” uvádí Martin Hodan ze společnosti ADI, která POL OIL vlastní a celý projekt generálně zaštiťuje.

Po spuštění všech 29 strojů by mělo být v Norfolku denně přeměněno 29 tun plastového odpadu na 29 000 litrů kvalitního oleje. Ten budou odebírat petrochemické závody v UK. „Anglická legislativa je s cílem splnit kvótu využití tzv. surovin recyklovaných či z obnovitelných zdrojů velmi nakloněna technologiím s nízkou uhlíkovou stopou, jako je ta naše. Na základě řady analýz provedených v UniCRE (Výzkumně vzdělávací centrum Unipetrolu) jsme přesvědčeni, že kvalita našeho oleje je zatím na trhu nejlepší, a proto o odběratele nebude nouze,” dodává Eduard Wipplinger z ADI.

V horizontu 2 let pak má ADI v plánu rozšířit technologii Optimus do dalších dvou lokalit a mít ve Velké Británii v součtu až 70 jednotek. Podobná spolupráce se chystá i v Dánsku, severských zemích a první stroje si už zamluvili i zákazníci z Nového Zélandu a Austrálie.

Uplatnění našla technologie Optimus i u nás v Česku. Tuzemský petrochemický gigant Unipetrol odebere 80 tisíc litrů oleje z plastového odpadu, který zpracuje společně s primární surovinou. Na přípravě tohoto společného kroku spolupracoval POL OIL úzce s výzkumně-vzdělávacím centrem Unipetrolu UniCRE.