zpět na novinky

CETA: Systém třídění odpadu je efektivní

CETA: Systém třídění odpadu je efektivní

Systém třídění obalových odpadů je u nás velmi funkční a efektivní. A to i v rámci Evropy. Vyplývá to z nové studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), která srovnávala systémy sběru a třídění odpadu napříč evropskými státy.

V České republice se většina firem, které mají povinnost starat se o obaly z jejich zboží, zapojila do sběru obalových odpadů přes společnost EKO-KOM. Podle studie je toto řešení efektivní a Česko patří, co se recyklace obalů týká, k velmi úspěšným státům. Míra třídění odpadů roste, systém je nákladově efektivní a funguje transparentně. Česká republika se v celkové míře recyklace řadí v rámci EU na přední místa.

Náklady a efektivita českého systému sběru odpadů jsou srovnatelné například s Nizozemím. Naopak jako ne příliš funkční se ukázala být německá cesta, poukazují odborníci z CETA. Z analyzovaných dat vyplývá, že konkurence na úrovni provozovatelů po roce 2006 německému systému žádná velká pozitiva nepřinesla. Míra recyklace v Německu po změně systému před deseti lety nijak závratně nestoupla. Naopak došlo k růstu nákladů, administrativy i častějšímu podvádění ve vykazování produkovaných obalů, což si vyžádalo množství legislativních změn.

Přesto se podle CETA nedá jednoduše říci, že monopolní systém nakládání s odpady je lepší než konkurenční prostředí. Míra třídění i nákladová efektivita je v dalších zemích EU s monopolním a konkurenčním systémem srovnatelná. Závisí však na kvalitě regulace konkurenčního systému tak, aby zůstal transparentní, nemotivoval k podvádění a nediskriminoval zejména malé obce a podniky. V České republice, stejně jako v dalších šestnácti zemích EU, systém provozuje jeden subjekt, společnost EKO-KOM.