zpět na novinky

Digitální dvojče eliminuje manuální procesy

Digitální dvojče eliminuje manuální procesy

Mezinárodní logistický provider Dachser ve svých překládkových skladech úspěšně otestoval digitální dvojče. Inovace nazvaná terminál @ILO eliminuje nutnost manuálního skenování a označování zásilek a zrychluje časy odjezdů. V budoucnu bude tato umělá inteligence také podporovat a optimalizovat nakládku zboží. Inovace byla vyvinuta ve spolupráci s Fraunhoferovým IML institutem.

V takzvaném terminálu @ILO se plně automaticky a v reálném čase vytváří kompletní digitální obraz všech zásilek v překládkovém terminálu, celého prostředí a všech procesů – tedy dokonalé “digitální dvojče”. To zrychluje procesy na příjmu a výdeji zásilek a poskytuje průběžně aktualizované informace o poloze každé zásilky. Je přínosem nejen pro pracovníky v logistickém provozu a řidiče, ale také pro zaměstnance v oddělení plánování a zákaznickém servisu.

Inovace se už osvědčila v reálných provozních podmínkách v překládkových terminálech německých poboček Dachser Unterschleißheim nedaleko Mnichova a Dachser Öhringen u Stuttgartu. Označení @ILO znamená Advanced Indoor Localization and Operations (pokročilá lokalizace vnitřních prostor a provozu) a je výzkumným projektem laboratoře DACHSER Enterprise Lab, kterou Dachser provozuje společně s Fraunhoferovým institutem pro materiálové toky a logistiku IML. Podstatou projektu je společně vyvinutý @ILO software. Speciální algoritmy založené na umělé inteligenci interpretují data, která každou sekundu pořizují optické skenovací jednotky, a používají je k automatické a okamžité identifikaci a lokalizaci všech zásilek. V budoucnu bude zásilky možné také měřit. Celé to vytváří kompletní, neustále aktuální obraz terminálu a jeho procesů – digitální dvojče. V budoucnu se počítá s poskytováním dat v reálném čase o každé paletizované zásilce v celé evropské přepravní síti Dachser.

„Konzistentní digitalizace našich klíčových procesů nám umožní dále zlepšovat naše služby,“ vysvětluje Burkhard Eling, CEO skupiny Dachser, a dodává: „Nejenže se vážně zabýváme nejmodernějšími technologiemi, ale abychom toho dosáhli, chceme také naše zaměstnance přivést do digitálního světa, stejně jako v terminálu @ILO. Inovace nabízí jasné výhody pro každodenní práci v překládkovém terminálu a má tak potenciál stát se milníkem na naší cestě k efektivnějším a udržitelnějším logistickým provozům.“

„Terminál @ILO nás dostává do nové úrovně vizibility dodavatelského řetězce,“ říká Stefan Hohm, CDO a člen představenstva skupiny Dachser, a doplňuje „Na digitálním dvojčeti jsme s Fraunhoferovým IML institutem pracovali více než čtyři roky. Výsledkem je uvedení internetu věcí a vizi Logistiky 4.0 do segmentu sběrné služby.“