zpět na novinky

DODO a Rossmann testují v Budapešti doručování drony

DODO a Rossmann testují v Budapešti doručování drony

Technologicko-logistická společnost DODO, která zajišťuje logistiku v rámci tzv. poslední míle, zahájila v Maďarsku společně se sítí drogerií Rossmann pilotní projekt doručování objednávek do domácností pomocí dronů.

První zkušební let v rámci přípravy na doručování zásilek odstartoval z prodejny Rossmann v nákupním centru Savoya Park v maďarské Budapešti. Trasa byla vybrána tak, aby dron překonal poměrně dlouhou vzdálenost a rozmanitý geografický terén v rámci přípravy na různorodost budoucích dodávek leteckou cestou.

Místo startu a cíl doručení od sebe byly vzdáleny 15 kilometrů, přičemž celková trasa byla prodloužena přeletem dronu přes řeku Dunaj. Výslednou vzdálenost, včetně vzletu a přistání, dron překonal za 14 minut.

V první fázi zkušebního provozu se testuje, jak rychle lze objednávky pomocí dronů doručit při zajištění stoprocentně bezpečných podmínek. Proto byl proveden zkušební let, při němž se mimo jiné hodnotila také doba potřebná k umístění balíku na dron a k odletu a dosednutí. Cílem bylo především změřit čas potřebný pro jednotlivé fáze doručování, proto během něho zatím nebyly doručovány reálné zásilky.

Zvláštní pozornost byla věnována zejména vytvoření bezpečných podmínek pro letecké doručování, klíčová proto byla simulace zdvižení zásilky do vzduchu. Dron letěl průměrnou rychlostí 50 kilometrů za hodinu, ve výšce mezi 20 a 50 metry. Protože hmotnost potenciálně doručovaného balíku nemá významný vliv na rychlost letu dronu, výsledky simulace se dají z pohledu parametrů letu považovat za přesné.

DODO ve spolupráci s firmou Rossmann plánuje v testování pokračovat.