zpět na novinky

ETW spouští recyklační linku na zemědělské a komunální plasty

ETW spouští recyklační linku na zemědělské a komunální plasty

Nelahozevská firma ETW, která jako první v Česku přišla s technologií pro recyklaci zemědělských a komunálních plastů, spustila počátkem října výrobu tzv. regranulátu, tedy materiálu, ze kterého mohou firmy vyrobit například pytle na odpadky. Recyklovaný granulát, který stojí údajně zhruba o polovinu méně než primární surovina ropa pro výrobu zmiňovaných plastů, má přitom podle zástupců ETW potenciál ušetřit Česku zhruba 120 milionů Kč na daních ročně.

„V říjnu jsme spustili výrobu a dnes již dodáváme regranulát firmám, které jej používají především na recyklované pytle na odpadky. Těsně před spuštěním výroby se nám navíc podařilo na výrobní linky implementovat nástroj, který pomáhá materiál efektivně nasekat na jednotlivé balíky, urychlili jsme tak proces jeho distribuce,“ upřesňuje CEO ETW Tomáš Louda (vlevo).

Počínaje příštím rokem se zavádí nová evropská daň, která ukládá zemím Unie odvádět do evropských fondů 0,8 eura za každý kilogram nezrecyklovaného obalu. Česká republika by tak ročně zaplatila více než 2 miliardy korun, ETW tak může státu pomoci na těchto daních ušetřit. „Při maximálním vytížení současných kapacit jsme schopni ušetřit státu na daních až 120 milionů Kč. To ovšem za předpokladu, že se české firmy naučí používat k výrobě spíše regranulát, nikoliv původní surovinu, kterou je ropa – a po níž dnes sáhnou bohužel častěji,“ domnívá se Tomáš Louda.

Podle Tomáše Loudy je recyklace v Česku stále daleko za okolními státy. „Například strečová fólie se ve Švédsku vyrábí ze 75% regranulátu, což je zlomové. Carlsberg v Dánsku, včetně Coca-Coly, používá teplem smrštitelné fólie ze 100% regranulátu. Příklady efektivního využití recyklovaného materiálu ve světě jsou. Je proto smutné, že v Česku firmy při výrobě zpravidla raději sáhnou po prvotní surovině, tedy ropě.“

Podle oficiálních čísel se v Česku ročně použijí 4 tisíce tun zemědělských a až 26 tisíc tun komunálních a průmyslových fólií, které dosud nikdo v tuzemsku zrecyklovat neuměl. Je k tomu totiž zapotřebí speciální filtrační technika, kterou ETW mohla nakoupit díky nové investici od SFG Holding. Proto se jako první u nás naplno pouští do této recyklace. Firma je tedy jednou z prvních vlaštovek, která pomůže České republice splnit nařízení Evropské unie o odpadové reformě.

S novými technologiemi je v silách ETW vyrobit až 6 tisíc tun regranulátu ročně. To je pro představu zhruba pětina celkového objemu tohoto odpadu u nás. Regranulát se pak dá použít k výrobě jak zmiňovaných nákupních tašek, tak odpadkových pytlů, fólií pro stavebnictví nebo k výrobě závlahového potrubí.

ETW také pracuje na vybudování systému zpětného odběru, kdy od firem na trhu odebere znečištěné fólie, ty zpracuje a firmám vrátí odpadkové pytle ze 100% recyklátu. „Nyní už například jednáme s některými obchodními řetězci a plánujeme také napojení na Pražské služby. Jsme přesvědčení, že potenciál naší práce leží nejen v ekologičnosti, ale také v marketingovém potenciálu. Tato kombinace nabízí firmám zajímavou příležitost,“ dodává Tomáš Louda.