zpět na novinky

Gekkon rozjíždí pilotní projekt řízeného nabíjení vozíků HELI POWER SYSTEM

Gekkon rozjíždí pilotní projekt řízeného nabíjení vozíků HELI POWER SYSTEM

Na střeše společnosti Gekkon International v Pardubicích byly instalovány solární panely. HELI POWER SYSTEM řídí mimo jiné i nabíjení manipulační techniky z této fotovoltaiky. Výsledkem jsou výrazné úspory.

HELI POWER SYSTEM řídí nejen nabíjení vozíků, ale také například nahřívání teplé vody v kotelně, tepelné čerpadlo při topení nebo klimatizaci v letních dnech a nabíjení aut.

Systém se v budoucnu zaměří i na využívání přebytků z fotovoltaiky a nabíjení baterií skladových vozíků, které budou sloužit jako úložiště energie. „Připravili jsme nabíječku vozíků a další komponenty řízení komunikace mezi baterií, nabíječkou a uložištěm, které dokáží komunikovat navzájem s HELI POWER SYSTEM. Když tedy budeme mít z fotovoltaiky pokrytu naši spotřebu, můžeme část kapacity prodávat do sítě v době, kdy cena na spotovém trhu začne stoupat,“ vysvětluje Radoslav Řípa, jednatel společnosti Gekkon International.

Uvedl dále, že fotovoltaická elektrárna instalovaná na střeše bude dodávat část energie i v zimě, přičemž teprve první zima ukáže, jak bude stávající plocha stačit. „Aktuálně plánujeme rozšiřování solárních panelů. Uvědomujeme si totiž, že v zimních měsících je slunce níž, což není ideální pro ležící panely na střeše. Proto chceme instalovat solární panely na jižní stěnu budovy,“ prozrazuje Radoslav Řípa.

K tomu firma plánuje také instalaci několika menších 2 kW větrných elektráren. „Pět malých větrných elektráren vyrobí 10 kilowat, ale za hodinu. Vnímám to jako ideální doplněk k fotovoltaice a jsem zvědavý na výsledky, zda budeme z hlediska energie soběstační i přes zimu,“ uvádí Radoslav Řípa.

Vozíky HELI, které Gekkon International dodává, nevnímá jen jako manipulační techniku, ale jako nedílnou součást efektivního energetického systému. „Snažíme se firmám ukázat, že stačí udělat jednoduché kroky, aby každá společnost mohla dosáhnout vyšší efektivity, udržitelnosti a úspor,“ uvádí Radoslav Řípa.

„Smyslem podnikání je vždy výdělek. My ukazujeme, jak z nákladů udělat výnosy, což souvisí i s následnou spoluprací s distributorem energie. Opravdu firmy musí tolik platit za elektřinu, naftu a benzín, nebo se jim vyplatí systémově řízená fotovoltaika? Absolutně jasně se vyplatí znát aktuální stav a možnosti úspor za stávajících podmínek. Jen se stačí podívat na manipulační techniku jinak. Změnit úhel pohledu a vidět dnešní náklady jako budoucí výnosy. Protože co vozík, to baterie – a ta jako možné uložiště pro vlastní spotřebu či prodej do sítě,“ konstatuje Andrea Orlová, výkonná ředitelka společnosti Gekkon International.