zpět na novinky

Kofola a Mattoni 1873 mají třetinový podíl v General Plastic

Kofola a Mattoni 1873 mají třetinový podíl v General Plastic

Nápojářské společnosti Mattoni 1873 a Kofola podepsaly 16. května dodatek ke smlouvě se společností GP Alliance o koupi třetinových akciových podílů ve společnosti General Plastic. Ta je slovenským výrobcem horkoprané PET vločky a PET preforem, z nichž se vyrábějí PET lahve. Vstupem do General Plastic získají možnost efektivně zavádět principy cirkulární ekonomiky do svého podnikání. Zbývající třetina akcií zůstává původnímu majiteli skupině GP Alliance podnikatele Jána Sabola.

„Náš majetkový vstup do General Plastic je logickým krokem směrem k naplnění závazků v oblasti užití recyklátu z PET lahví (rPET), a zároveň je součástí našeho udržitelného přístupu v oblasti obalů,“ komentuje transakci Daniel Buryš, generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko

Alessandro Pasquale, výkonný prezident skupiny Mattoni 1873, ho doplňuje: „V době oznamování našeho záměru vstoupit do společnosti General Plastic finišovalo Slovensko přípravy spuštění plošného zálohového systému na nápojové PET lahve a plechovky. Dnes, v květnu 2023, výsledky slovenského zálohování přesahují očekávání a zároveň české ministerstvo životního prostředí představilo první návrh zálohového systému pro Česko. To vše jsou skvělé zprávy pro nápojový průmysl, který začíná reálně využívat příležitost stát se plně cirkulárním, k čemuž mu pomohou i podobné akvizice.“

Všechny strany se dohodly, že cenu transakce nebudou zveřejňovat.

Výrobci nápojů a spolupodílníci společnosti se rozhodli už i zainvestovat do výroby General Plastic. „Doposud jsme byli schopni plastové lahve rozemlít na prvotní recyklační produkt – vločky. Díky nové investici už dokážeme vyrábět i finální recyklovaný granulát, který se používá k výrobě nových PET lahví. Investice za několik miliónů eur čeká nyní na kolaudaci,“ vysvětluje Robert Spišák z GP Alliance.

Díky společné investici zvládnou nápojáři zastat celý proces recyklace PET lahví – od jejich sběru až po výrobu nových recyklovaných lahví. „Jsem rád, že General Plastic tak pomůže naplňovat nejen slovenské, ale i české závazky v recyklaci plastů, před které nás staví nařízení EU,“ podotýká Daniel Buryš.

Společnost General Plastic je jedním z lídrů v oblasti recyklace plastů na domácím trhu. Disponuje dvěma zařízeními na opětovné použití plastových lahví. V Kolárově je čistí a mele na malé vločky. V Senici z granulátu vyrábí předlisky pro vyfukování samotných plastových lahví podle individuálních potřeb jednotlivých nápojářů.