zpět na novinky

Miwa Technologies minimalizující spotřebu obalů získal od EU přes 5 milionů euro

Miwa Technologies minimalizující spotřebu obalů získal od EU přes 5 milionů euro

Českému startupu Miwa Technologies, který vyvinul a provozuje systém opakovaně použitelných obalů, se jako jedné z mála českých firem podařilo uspět v náročném výběrovém řízení Evropské rady pro inovace (EIC) v programu „EIC Accelerator“ a získat významné prostředky pro další rozvoj.

K dotační části, která financuje převážně vývoj technologie, přidala nyní Miwa i investici od lucemburského EIC Fondu, která má podpořit další růst společnosti a realizaci nových instalací v supermarketech napříč Evropou.

Systém společnosti Miwa umožňuje zákazníkům v supermarketech nakupovat do opakovaně použitelných nádob, a zároveň řeší i celý dodavatelský řetězec včetně modernizace logistických procesů. V současné době je řešení využíváno například v několika českých Albertech, v britském řetězci Aldi, dále v holandských či portugalských supermarketech. Zákazníci v nich mohou nakupovat ekologicky a minimalizovat u vybraných produktů spotřebu jednorázových obalů.

Expanze do řady evropských zemí a přechod na sériovou výrobu jsou kapitálově náročné, a proto bude Miwa vedle peněz od EU usilovat ještě o dalších 5 milionů euro v investičním kole, které v nejbližších týdnech otevře i pro další impaktní a venture kapitálové fondy. A právě investice prestižního EIC Fondu má být pro privátní investory výbornou referencí.

„Rok 2021 jsme uzavírali s instalací našeho řešení v prvním velkém supermarketu, rok 2022 s devíti. Plánem na letošek jsou instalace ve stovce nových obchodů v Evropě s tím, že v tuto chvíli máme potvrzené instalace pro padesát lokací převážně v německy mluvícím regionu. A právě na rozvoj týmu a výdaje spojené s novými projekty budeme hledat další investici,“ říká Ivana Sobolíková, která má ve společnosti Miwa mimo jiné na starosti vztahy s investory a fundraising.

Miwa se stala první českou firmou, která u zmíněné Evropské rady pro inovace uspěla jak v dotační části programu, tak i v části investiční. Musela projít tříkolovým výběrovým řízením, kde hodnocení provádějí odborníci a podnikatelé v daném oboru. Získat podporu v programu je velmi náročné – každý rok podávají žádosti tisíce projektů, ale uspějí pouze přibližně čtyři procenta z nich.

České firmy zatím v programu EIC Accelerator příliš úspěšné nebyly. A to hlavně proto, že podávají méně žádostí než firmy z jiných zemí, zřejmě i kvůli nedostatečné informovanosti.