zpět na novinky

Obliba vody v plastu roste

Obliba vody v plastu roste

Konzumace balené vody stoupá. V roce 2006 se prodalo 300 miliard plastových lahví, o deset let později už 480 miliard. Podle výzkumu Packaging organizace Euromonitor International by v roce 2021 mělo dojít o další navýšení v řádu 25 %.

Kromě západního světa je voda v plastu oblíbená především v Asii. Důvodem je její vyšší kvalita v porovnání s kontaminovanou podzemní vodou. Z hlediska jednotlivých států mezi největší fanoušky balených vod patří Mexiko, Thajsko, Itálie, Německo a Francie.

Výzkum dále říká, že v roce 2016 byla recyklována méně než polovina lahví a pouze 7 % bylo použito na výrobu lahví nových. To potvrzují i data Greenpeace, která uvádí, že šest největších producentů balených vod používá jen 6,6 % recyklovaného materiálu na výrobu lahví.

Aby plasty nekončily na skládkách, ve spalovnách nebo v přírodě plánuje EU do roku 2025 zakázat ukládat plastové lahve na skládky všech členských zemí.

SONY DSC

Recyklace plastů však není všemocná. Řešením je podle organizace Zero Waste omezení produkce plastů. Průkopníkem je v této oblasti například San Francisco, kde je od roku 2015 zakázáno prodávat balené vody.

Zdroj: ekolist.cz