zpět na novinky

Obnovené vrty Vratislavické kyselky se jmenují Jablonec a Liberec

Obnovené vrty Vratislavické kyselky se jmenují Jablonec a Liberec

Společnost Kitl v areálu Vratislavické kyselky 4. října slavnostně pokřtila dva obnovené vrty z let 1964 a 1983. Navazuje tak na rekonstrukci celého areálu, kterou zahájila před dvěma lety. Obnovené vrty se jmenují Jablonec a Liberec.

Pramen minerální vody byl ve Vratislavicích objeven již v roce 1862 a to zcela náhodou, kdy Karl Skollaude hloubil studnu pro svou bělírnu látek. Jako léčivý byl ale pramen uznán až o celých 32 let později, kdy na místě vznikly malé městské lázně. Později se v areálu stáčela minerální voda do lahví, a to až do roku 2008. Po několika neúspěšných pokusech o obnovení provozu areál chátral.

Vrt HJ 8 je již z roku 1983. Slavnostně ho pokřtil primátor města Liberce Jaroslav Zámečník (vlevo) a to jménem JABLONEC. Vrt je hluboký 221 metrů a nachází se blíže k městu Jablonec nad Nisou.

Druhým vrtem je TV 4. Tento vrt je ještě o něco starší. Pochází již z roku 1964 a hluboký je 202 metrů. Kmotrem se mu stal primátor města Jablonec nad Jiří Čeřovský (vpravo). Pokřtil ho jménem LIBEREC a to symbolicky minerální vodou přímo z vrtu.

Na vrtech nyní probíhají čerpací zkoušky pro zjištění kvality a kvantity minerální vody. „Vidím v tom obrovský potenciál, protože obyčejných vod jsou spousty, ale minerálních moc není“, říká Jan Vokurka, zakladatel a majitel společnosti Kitl (hlavní foto).  

O rekonstrukci areálu jsme již psali také zde.

Rozhovor s Janem Vokurkou si lze přečíst zde.