zpět na novinky

Pepsi míří do Maďarska po kolejích

Pepsi míří do Maďarska po kolejích

PepsiCo zavedla pravidelnou vlakovou linku z pražského závodu do Maďarska. Týdně přepraví 1000 tun limonád Pepsi, Mirindy či 7Up. Jen letos nahradí železniční distribuce v obou směrech 1600 kamiónů.

„Doprava našich výrobků po železnici nám umožní efektivně uspokojit rostoucí poptávku na jednom z našich důležitých exportních trhů. V Maďarsku rostou prodeje zejména naší klíčové značky Pepsi o dvacet pět procent,“ uvedl Josef Neumann, generální ředitel PepsiCo ČR.

Vlaková souprava je nejen z hlediska hmotnosti přepravovaného zboží ale i délkou své trasy mezi tuzemskými výrobci nealkoholických nápojů výjimečná. Trasa dlouhá 600 kilometrů vede přes území tří států: Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Nakládka nápojů probíhá v distribučním centru v Hostivaři, do jehož zprovoznění a modernizace firma investovala více než 8 milionů Kč a letos ho uvedla do plného provozu. „Vlaková souprava se následně na svou cestu vypraví z železniční stanice Praha-Hostivař do cílové destinace Budapešť-Kikötö Ferroport v Maďarsku, kde pro změnu probíhá překládka v tamním přístavním překladišti a následné dodání zboží do skladů firmy Pepsi Hungary,“ uvedl Václav Pavlík, projektový manažer logistiky PepsiCo ČR.

Po železnici letos firma vyveze na maďarský trh až 20 000 tun svých nápojů. Zavedení vlakové linky je proto zároveň ulehčením i pro v současnosti rekonstruovanou páteřní dálnici D1. Jen letos vlaková linka nahradí na 800 kamionů (v obou směrech 1600).

Také z výrobního závodu v Teplicích nad Metují se vypravuje měsíčně až 100 vagonů s vodou Toma, které míří na na tuzemský a slovenský trh.