zpět na novinky

Skupina Coca-Cola HBC slavnostně otevřela v Praze plně automatizovaný sklad za téměř 500 miliónů korun

Skupina Coca-Cola HBC slavnostně otevřela v Praze plně automatizovaný sklad za téměř 500 miliónů korun

Coca-Cola HBC Česko a Slovensko v létě úspěšně spustila zkušební provoz nového, plně automatizovaného skladu, který je nejnovějším skladem firmy v Evropě. Má rozlohu přes 9 tisíc m2 a uskladní přes 21 tisíc palet nápojů. Kromě moderních skladových technologií se v areálu společnosti v pražských Kyjích nachází rovněž nově vybudovaný systém mokřadu. Investice je navržená tak, aby pokryla budoucí potenciální růst a rozšiřování portfolia výrobků.

Hala je vybavena moderním systémem kontroly správnosti přípravy a nakládky, a to díky kamerovému systému využívajícímu umělou inteligenci. O naskladňování a vyskladňování palet se starají automaticky řízené zakladače, které obsluhují regálový systém. Maximální kapacita sedmiposchoďového skladového řešení je 21 168 paletových pozic. Přímé automatické napojení výrobní PET linky o kapacitě 72 palet za hodinu na nový sklad zajišťuje, že se lidé poprvé dotknou výrobků z této linky až v momentě nakládky na kamion. Příjem z výroby do automatického skladu je realizovaný prostřednictvím jednoho sběrného bodu, tzv. „nádraží“. Odtud jsou palety transportovány pomocí dopravníků do nově vybudovaného automatického skladu.

Expedice ze skladu funguje na principu JIT (just in time), což znamená, že samotné vyskladňování palet začíná až v momentě, kdy se řidič přihlásí k nakládce. Systém i tak umožňuje během pouhých 15 až 20 minut připravit potřebný počet palet pro zaplnění celého kamionu. Díky devíti výdejním rampám je tak možné během jediné hodiny vyskladnit více než 250 palet zboží. Systém přitom podporuje řazení palet tak, aby respektovaly potřeby distribuce a požadavky zákazníků co do uložení na vozidle nebo data výroby/spotřeby.

Výstavba nové haly odstartovala v březnu 2020, do spuštění zkušebního provozu 12. července 2021 tak uplynulo pouhých 470 dní. „Z důvodů omezení výšky skladu na 20 metrů, jsme museli jít do řešení dvojité hloubky. To však v běžných skladech neumožňuje užívat naskladnění variabilních produktů v rámci stejné uličky. Požadavkem klienta však právě tato variabilita byla. Proto jsme vyvinuli unikátní řešení, které umožňuje variabilitu i při dvojité hloubce skladu a které přispívá k vysoké efektivitě skladu,“ popisuje špičkové technologie automatizovaného skladu Luca Canali ze společnosti System Logistics, jež do nového skladu zařízení dodala.

 

Slavnostní otevření automatizovaného skladu Coca-Cola HBC se uskutečnilo 6. října 2021. Akce se kromě představitelů společnosti Coca-Cola HBC CZ/SK zúčastnili také zástupci společností STRABAG a System Logistics. Pozvání přijal rovněž starosta, místostarostové a další reprezentanti městské části Praha 14 – Kyje. Součástí programu byla také komentovaná prohlídka, na níž měli zástupci médií poprvé možnost prohlédnout si jak nové skladové prostory, tak i venkovní území mokřadu.