zpět na novinky

Slováci odstartovali zálohový systém

Slováci odstartovali zálohový systém

Zálohový systém na nápojové plastové lahve a plechovky první pracovní den nového roku symbolicky odstartoval ve spolupráci se zástupci Správce zálohového systému ministr životního prostředí Ján Budaj.

Při nákupu nápoje v zálohované plastové lahvi nebo plechovce zaplatíme na Slovensku i zálohu 15 eurocentů. Obal se symbolem Z – ZÁLOHOVANÉ po vyprázdnění vrátíme nestlačený na odběrné místo do obchodu a „zálohomat“ nám vydá kupón s hodnotou za odebrané obaly. Potvrzení ze „zálohomatu“ je možné uplatnit na pokladně jako slevu na nákup nebo získat hotovost. Malé prodejny potravin zapojené do zálohového systému mají dobrovolně výjimku – nemusí vracet zákazníkům hotovost, ale mohou poskytnout jen slevu z nákupu.

„Od ledna 2022 funguje na Slovensku zálohový systém na jednorázové nápojové obaly. Zálohový systém má za cíl sesbírat 90 procent a více plastových a hliníkových obalů a permanentně udržovat na Slovensku čistotu, protože za každý takový obal si člověk raději vezme 15 centů, než by ho zahodil,“ věří ministr Ján Budaj.

Do systému jsou zapojeny všechny jednorázové plastové lahve a plechovky od nápojů o objemu 0,1 až 3 l. Na každé zálohované lahvi či plechovce je symbol „Z“ v recyklačních šipkách a text „ZÁLOHOVANÉ“. Pouze takto označené obaly se zálohují a spotřebitelé je mohou vrátit na odběrné místo za 15 eurocentů.

Komplexní systém nelze zavést ze dne na den. Během přechodného období, které potrvá do konce června 2022, se v obchodech mohou objevit i staré obaly bez symbolu „Z“. Ty nelze v obchodě vrátit a patří, jako dosud, do tříděného sběru.

Vrátit zálohovaný obal bude možné v každé prodejně, která je zapojena do zálohového systému. Podobných míst bude postupně od ledna více než 2 000 po celém Slovensku.

Správce zálohového systému zajišťuje, aby se shromážděné zálohované obaly z obchodů vytřídily a prokazatelně recyklovaly způsobem, který umožní jejich další využití pro tentýž účel. Výrobci z nich tak mají možnost vyrobit nové nápojové obaly s obsahem recyklátu a plnit si tak zákonné cíle a dobrovolné závazky.

„Výrobci recyklovaný materiál chtějí využívat, protože souvisí s dalšími cíli stanovenými v Evropské unii. Jedním z nich je povinné množství přidávání recyklovaného obsahu do všech obalů, které jsou uváděny na trh, a to 25 procent do roku 2025, a následně třicet procent od roku 2030,“ připomíná  Lucia Morvai, ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci Správce zálohového systému.

Evropská legislativa stanovila pro všechny země povinnost do roku 2029 zajistit 90% míru sesbírání plastových nápojových obalů a najít efektivní způsoby, jak to splnit. Slovensko si zvolilo cestu zálohování, což považuje za jediné reálně osvědčené řešení, jak zajistit vysokou míru sběru a zároveň vyšší recyklaci a využití recyklovaných materiálů při výrobě nových obalů.

V České republice se o podobném systému diskutuje. Více jsme o zálohování psali v prosincovém vydání magazínu Packaging Herald.