zpět na novinky

Tabáková směrnice z pohledu globálních standardů GS1

Tabáková směrnice z pohledu globálních standardů GS1

Globální standardizační organizace GS1 se již roku 2015 zapojila do příprav evropské směrnice pro sledovatelnost tabákových výrobků. Zdálo by se logické, že se standardy GS1 budou pro jedinečnou identifikaci tabákových výrobků v rámci nově zaváděného systému využívat. Přesněji řečeno i nadále využívat. Standardy GS1 jsou totiž rutinně využívány jako externí identifikace veškeré produkce v celé šíři sortimentu i hierarchie balení, od jednotlivých krabiček, přes skupinová balení, krabice po palety.

Ostatně, standardy GS1 se osvědčily při podpoře povinné sledovatelnosti potravin, nápojů, léků a nově se připravuje jejich využití v oblasti značení zdravotnických prostředků či přípravků na ochranu rostlin. Zajištění serializace jednotlivých produktů také není nic nového. Serializovaný GTIN, tzv. SGTIN, se využívá v mnoha nejrůznějších řešeních. Jedná se o klasicky přidělené identifikační číslo produktu doplněné sériovým číslem, které je zpravidla systémově generováno

Z pohledu průmyslu a obchodu by se též nejednalo o žádnou radikální změnu. Výrobci i distributoři tabákových výrobků jsou tradičními uživateli Systému GS1. Na krabičkách i skupinových baleních cigaret jsou již řadu let standardní lineární čárové kódy, které nesou buďto osmimístný nebo třináctimístný GTIN. Aktuální vývoj však nasvědčuje tomu, že příslušné autority daly přednost proprietárnímu řešení před globálně kompatibilním osvědčeným standardem.

Více informací najdete v únorovém vydání magazínu Packaging Herald.