zpět na novinky

Tübingen zavedl zvláštní daň za jednorázové obaly

Tübingen zavedl zvláštní daň za jednorázové obaly

Město Tübingen na jihozápadě Německa jako první v zemi zavedlo od 1. ledna 2022 zvláštní daň na jednorázové obaly potravin a nápojů určených k okamžité spotřebě. Důvodem je znečištění města odhozenými odpady z jídel a nápojů s sebou.

Od prvního ledna si tak zákazníci, kteří si kupují jídlo a nápoje s sebou, připlatí několik desítek centů. Za přiložený příbor či napichovátko to bude 20 centů a za kelímek či tácek dalších 50. Poplatky se sčítají, ale za jeden nákup může daň činit nejvýše 1,5 eura.

Nová daň by měla podpořit investice do opakovaně použitelných obalů, na které město přispívá. Podniky, které podobné obaly pro jídlo s sebou používají, mohou dostat bonus až 500 eur a dalších až 1000 eur na nákup myčky.

Již nyní v Tübingenu funguje několik desítek restaurací či kaváren, kde je možné dostat jídlo do zálohovaných vratných nádob. Například kelímky v systému Recup využívá více než 30 místních podniků. Jeden kelímek podle výrobce nahradí za dobu své životnosti zhruba tisícovku jednorázových alternativ. Koupit si jídlo do vratného obalu je možné i bez zálohy. Podobné řešení nabízí v Tübingenu společnost Vytal. Zákazník se ale musí zaregistrovat přes QR kód a nádobí do 14 dní vrátit.

.