zpět na novinky

Unikátní ekologická víčka od Tetra Paku

Unikátní ekologická víčka od Tetra Paku

Společnost Tetra Pak ve spolupráci s českým výrobcem nápojů Linea Nivnice uvádí na český trh nápojové kartony s víčky, která zůstávají připevněná k obalu i po otevření. Česká republika je v pořadí pátou zemí (po Irsku, Pobaltí Španělsku a Německu), kde se inovativní víčka zavádějí. Tetra Pak je zároveň na každém z těchto trhů první společností, která zmíněný typ víček zavádí pro komerční účely.

„Jsme rádi, že můžeme našim zákazníkům nabídnout řešení obalů s pevně připojenými víčky, která jim pomáhají plnit jejich ambiciózní snahy v oblasti udržitelnosti. Na základě potřeb našich zákazníků a poznatků získaných ze spotřebitelských průzkumů realizovaných na různých trzích jsme naše nová pevně připojená víčka navrhli tak, aby zvýšily pohodlí spotřebitelů včetně jejich lehkého otevírání a opětovného uzavírání pro pozdější konzumaci a díky pečlivě navrženým rozměrům i plynulé nalévání či pití,“ uvedla Julia Luscher, viceprezidentka pro marketing společnosti Tetra Pak.

„Kvalita produktů a udržitelnost podnikání jsou naší prioritou. Proto jsme se rozhodli implementovat u všech ovocných džusů, nektarů a nápojů nejnovější řešení nápojového kartonu s připojenými víčky od společnosti Tetra Pak. Je to o dva roky dříve, než vstoupí v platnost evropská směrnice týkající se nakládání s jednorázovými plasty, požadující připevnění víčka k obalu i po otevření. Nový uzávěr s připojeným víčkem tak již nyní podpoří efektivní sběr použitých nápojových kartonů i uzávěrů a jejich recyklaci,“ dodal za společnost Linea Nivnice její marketingový ředitel Petr Ambros.

Pevně připojená víčka hrají důležitou roli v oblasti prevence odpadů, jelikož víčko zůstane po celou dobu připevněné k obalu. Představené řešení může také pomoci snížit uhlíkovou stopu nápojového kartonu v případě, že si producent potravin vybere jejich rostlinnou variantu, čímž se zvýší obsah obnovitelných surovin v obalu. Rostlinná varianta víčka je vyrobená z polymerů pocházejících z cukrové třtiny, získané zodpovědným způsobem. Kromě toho se většina portfolia pevně připojených víček společnosti Tetra Pak vyznačuje sníženým množstvím plastu. V závislosti na variantě uzávěru společnost dosáhla snížení obsahu plastu v rozmezí od 7 % do 15 %.

Do konce roku 2022 by mělo být vybaveno přibližně 300 balicích linek v Evropě řešením pro pevně připojená víčka. Společnost Tetra Pak také významně investovala do zlepšení výrobních procesů. Nové vysoce kvalitní automatizované výrobní linky na produkci pevně připojených víček využívají technologii umělé inteligence, což vede ke zvýšení efektivity.

Do vývoje a zavádění inovativního produktu bylo investováno přibližně 400 milionů eur, včetně loňské investice 100 milionů eur do závodu v Châteaubriant ve Francii. Plánem je do konce roku prodat více než 1,5 miliardy pevně připojených víček pro 40 různých druhů obalů.