zpět na novinky

Vláda chce zakázat bezplatný prodej lehkých plastových tašek

Vláda chce zakázat bezplatný prodej lehkých plastových tašek

Vláda 22. června schválila novelu zákona o obalech, která do české legislativy zavádí povinnosti vyplývající z evropského práva, podle kterého musí do listopadu 2016 evropské státy do své legislativy přijmout opatření vedoucí ke snížení spotřeby tzv. lehkých plastových tašek mezi občany.

V České republice tak všichni obchodníci budou od ledna 2018 povinně zpoplatňovat lehké plastové tašky, které se dnes už běžně ve velkých obchodních řetězcích prodávají minimálně za 1 Kč. „V České republice to v praxi znamená, že od roku 2018 budou povinně zpoplatněny tzv. lehké plastové tašky od 15 do 50 mikronů, tzn. ty, co jsou dnes v potravinových řetězcích nejčastěji za 1 Kč. Jednotná cena nebude zákonem stanovena, tu si obchodníci určí sami, stejně jako to udělali velké obchodní řetězce před několika lety. Zpoplatnění se nebude týkat mikrosáčků, do kterých se v obchodech balí například pečivo, zelenina nebo uzeniny,“ komentuje změny v novele zákona ministr životního prostředí Richard Brabec.

Novelu pošle vláda do Sněmovny, podle ministerstva je třeba ji přijmout nejpozději během letošního listopadu. V opačném případě Česku hrozí od EU pokuta minimálně 54 milionů korun.