zpět na novinky

Zlin Design Week ocenil mladé designéry

Zlin Design Week ocenil mladé designéry

Odborná porota zhodnotila více než 500 přihlášek a 11. ročník mezinárodní soutěže Best in Design zná své vítěze. Veronika Ruppert ve vysílání Radio Wave spolu s porotcem Markem Weidlichem odhalili, kdo ovládl jednotlivé kategorie i designéra, který vybojoval hlavní cenu.

Best in Design je soutěž určena pro mladé designéry do 30 let, kteří si přejí být objeveni nebo chtějí posunout svou tvorbu vpřed. Designéři mohou získat ocenění v jedné ze tří kategorií (Product & Industrial Design, Communication Design a Fashion Design) a hlavní cenu Best in Design. „Bylo tak neuvěřitelně těžké vybrat ten nejlepší projekt, především díky originalitě a kreativnosti přihlášených prací. Většina měla ovšem jeden společný jmenovatel – dopad designu na životní prostředí. Většina projektů si pohrávala s myšlenkou udržitelnosti, recyklace, a vracela tak do hry původní, již zapomenuté materiály,“ uvádí k výběru výherců porotce soutěže Marek Weidlich.

V první kategorii Product & Industrial Design zvítězila Nikola Mikulecká se svým Výčepním stojanem a pivními tácky z porcelánu. Při vytváření se Nikola řídila tradicí, univerzálností, elegancí a sebevědomím. Celý set je navržený tak, aby pasoval do svébytných a velkorysých interiéru, ale i do klasických hospod. Druhou příčku obsadil Filip Zabawa s návrhem Scale – growing bike, vozidlem umožňujícím se přizpůsobit uživateli. Na třetí pozici se umístil Kristian Rudenko a jeho Circle of life – mísa pro život, komplexní řešení problému misky pro krmení psů.

V kategorii Communication Design vyhodnotila porota jako nejlepší práci písemný komunikační systém Universal Expression autora Lukase Keyselliho. Návrh by umožňoval celému světu komunikovat bez ohledu na to, jakým jazykem mluví. Druhé místo patří Veronice Opatrné se systémem herních karet Pozor, psina! Třetí místo obhájila Silvia Klúčovská s edukační webovou stránkou Znakověda pro studium znakového jazyka.

Vítězem kategorie Fashion Design je Milan Flíček. Jeho kolekce During the sunset vzdává hold dvěma historickým velikánům, Karlu IV. a T. G. Masarykovi. Kolekce se snaží probudit barevnost v pánské módě, která podle Milana v Česku chybí. Milan Flíček se stal vítězem nejen této kategorie, ale i celé soutěže a získal titul Best in Design 2020. Na druhé příčce se umístila Janina Lewitz s kolekcí DECRESCENDO – Noise and Silence. Na třetím místě se pak umístila Karolína Čechová s kolekcí Fragmenty zabývající se estetikou pracovních oděvů.

V neposlední řadě mladí designéři hráli také o srdce svých fanoušků v Divácké ceně Best in Design 2020. Hlasování probíhalo na facebookové stránce Czechdesignu. Diváci rozhodli jasně a za svého favorita napříč kategoriemi vybrali Filipa Zabawu s prací Scale – growing bike. Ten si s sebou kromě přízně veřejnosti odnáší také poukaz na obuv značky Vasky.

Událost je již šestým rokem součástí týdenního festivalu Zlin Design Week, který pořádá mladý tým z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Soutěž finančně podpořilo město Zlín a Nadační fond Martiny a Martina Růžičkových. Garantem kategorie Fashion Design je firma Vasky, pro kategorii Product & Industrial Design se garanten stala firma Tescoma.

Oceněné práce si můžete prohlédnout na Facebooku nebo na konci září na výstavě v Galerii G18 ve Zlíně. Pro nejnovější informace sledujte také web a Instagram.

Mediálním partnerem soutěže a festivalu je opět i magazín Packaging Herald.